Czym się różni architekt od projektanta?

Wybierając ścieżkę życiową i chcąc się realizować w projektowaniu budynków i ich wnętrz, warto jest się zastanowić, czy zostać architektem, czy tez projektantem. Wbrew pozorom te dwa zawody jakże podobne, różnią się od siebie istotnie. Poniższy artykuł ma na celu wskazanie tych różnic.

Lepiej zostać architektem, czy projektantem?

architekt wrocławNa to pytanie każdy sam powinien sobie odpowiedzieć analizując wszelkie za i przeciw. Największą różnicą pomiędzy architektem, a projektantem jest to, że architekt może więcej w dosłownym słowa znaczeniu. Projektantem może zostać osoba, która ukończyła studium policealne bądź tez kurs, ale jej działalność jest ograniczona do układania podłóg, modyfikowania ścian czy też nanoszenia rysunku technicznego. Nie może decydować tak, jak architekt o fundamentach, zadaszeniu czy ścianach działowych. Architekt, który posiada uprawnienia budowlane jest po studiach wyższych z zakresu architektury. Posiada wystarczającą wiedzę, ażeby móc projektować całe budynki mieszkalne, czy innego użytkowania. Nie musi się pytać nikogo o zgodę. Jest to zawód dobrze płatny i chroniony. Architekt Wrocław nie narzeka na brak klientów, którzy chętnie nawiązują z nim współpracę zlecając ciekawe koncepcje mieszkaniowe. Projektant ogranicza się do wyposażenia wnętrz i musi zdobyć zgodę na większe modyfikacje związane z modernizacją mieszkania. Jego działalność jest pożyteczna i korzystają z jego usług ludzie, którzy robią remonty. Z architekta korzystają osoby, które budują domy.

Są to podstawowe cechy tych dwóch zawodów. Osoby, które są zainteresowane realizowaniem się w zawodzie architekta lub projektanta, powinny dobrze przemyśleć swoje oczekiwania na przyszłość. Prawda jest taka, że architekt zawsze będzie bardziej szanowanym zawodem, niż projektant.