Ekologiczny skład filamentów

 

Tusze stosowane w klasycznych drukarkach, w trakcie procesu drukowania wytwarzają szkodliwe substancje, dlatego lepiej nie przebywać w pomieszczeniach, w których się znajduje taki sprzęt. Sprawa podobnie wygląda w przypadku drukarek 3d, dlatego producenci zaczęli szukać bardziej ekologicznych filamentów.

Jakie są biodegradowalne składniki filamentu PLA?

biodegradowalny filament plaPopularne filamenty składają się z chemicznych składników, które zapewniały odpowiednią trwałość, wytrzymałość i elastyczność. Jednak podczas topienia materiału wytwarzały się szkodliwe substancje, które mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu. To tak jak w trakcie spalania zadrukowanej kartki papieru, w dymie uwalniane są szkodliwe dla naszego zdrowia produkty chemiczne. Biodegradowalny filament PLA jest wyjątkiem na skalę światową. Jest to materiał powstały z resztek wytworzonych z recyklingu ziaren kawy. Im większy postęp technologiczny, tym większa świadomość ekologiczna. Producenci opracowali w pełni naturalny skład filamentu, który składa się z włókien lnianych, mączki drzewnej, bardzo wytrzymałych włókien konopnych, soi, czy ziaren owsa. Taki produkt podczas spalania nie wytwarza żadnych szkodliwych substancji, dlatego jest polecany każdemu posiadaczowi drukarki trójwymiarowej. Dzięki swojemu „lekkiemu” składowi ma niską temperaturę druku mieszczącą się w granicach pomiędzy sto osiemdziesiąt a dwieście trzydzieści stopni Celsjusza. Biodegradowalny filament umożliwia wydrukowanie takich samych projektów jak klasyczne filamenty z nylonu, czy ABS.

Filament PLA jest nawijany na szpulę wykonaną z naturalnego tworzywa, które jest tylko uzupełnieniem ekologicznego podejścia do wydruków 3d. Jest on nieco droższy od klasycznego wkładu, ale nie zatruwamy nim środowiska i mamy gwarancję, że ulegnie naturalnemu rozkładowi.