Jak uniknąć bólu w czasie karmienia piersią?

Kobiety karmiące piersią, zwłaszcza swoje pierwsze dziecko, niejednokrotnie zmagają się z różnymi nieprzyjemnymi przypadłościami z tym związanymi. Jedną z nich są z pewnością bolesne piersi podczas karmienia. Co zatem zrobić, by z karmienia piersią zarówno matka, jak i dziecko czerpały tylko przyjemne odczucia?

Przyjrzyjmy się bólowi w czasie karmienia piersią

ból w czasie karmienia piersiąNajważniejsze w karmieniu niemowlęcia jest odpowiednie nastawienie. Psychika kobiety odgrywa tu ogromną rolę. Jeżeli pojawia się ból w czasie karmienia piersią trzeba na spokojnie podejść do tematu i zastanowić się, co może być przyczyną bólu. Warto dokładnie obejrzeć biust, może się okazać że powodem dyskomfortu jest nawał mleka czyli przepełnienie piersi albo zastój, zatkanie któregoś z kanalików mlekowych. W takich sytuacjach pomaga delikatny masaż, polewanie naprzemienne ciepłą i chłodną wodą oraz odciągnięcie nadmiaru mleka. Jeżeli mamy uszkodzoną brodawkę, warto zaopatrzyć się w osłonki na piersi do karmienia malucha. Trzeba też zweryfikować sposób przystawienia dziecka, powinien być on wygodny dla obu stron, warto korzystać z akcesoriów wspierających takich jak poduszka-rogal do karmienia. Jeżeli ból jest nadal odczuwany a wydaje nam się, że wszystko wykonujemy prawidłowo, należy skonsultować się ze specjalistą w sprawach laktacji, który pomoże przystawić dziecko prawidłowo do piersi i udzieli niezbędnych wskazówek.

Prawidłowe przystawianie niemowlęcia do piersi gwarantuje nie tylko komfort karmienia dla matki, ale również najadanie się dziecka i zmniejszone ryzyko problemów z brzuszkiem. Wśród wielu możliwych pozycji warto znaleźć taką, która najbardziej nam odpowiada i w której maluch również czuje się dobrze. Do tematu trzeba podejść z odpowiednią dawką cierpliwości, nie zrażając się przy porażkach.