Krawędziarka – maszyna do obróbki blachy

Prasa krawędziowa jest urządzeniem służącym do gięcia blachy. Modele wyposażone w dodatkowe funkcje, takie jak matryce czy stemple, mogą dodatkowo służyć do gięcia pod kątem, a także karbowania czy zagniatania. Jest ona urządzeniem niezwykle uniwersalnym, z tego też powodu możemy spotkać się z nią w wielu warsztatach produkcyjnych.

Czym jest prasa krawędziowa?

krawędziarkaDostępne na rynku prasy krawędziowe różnią się pomiędzy sobą odmiennymi parametrami. Ich główny podział dzieli je na hydrauliczne, elektro-hydrauliczne oraz mechaniczne. Pierwsza z nich wykazuje się największą siłą nacisku, z tego też względu nadają się idealnie do gięcia bardzo grubych blach. Dwie kolejne prasy posiadają znacznie mniejszy nacisk, jednak są one dużo szybsze. Decydując się zatem na zakup krawędziarki przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na maksymalną siłę nacisku, wyrażoną przez producenta w tonach. Ponadto równie istotna jest długość gięcia, liczba osi oraz prędkość samego procesu gięcia danej prasy krawędziowej. Nowoczesne urządzenia wykorzystywane w zakładach produkcyjnych zwykle sterowane są za pomocą sterowników CNC. Zapewnia to nie tylko szybkie, ale również dokładne zaplanowanie pracy urządzenia. Osoba obsługująca maszynę ustala jakie konkretne cięcia ma ona wykonywać. Nowoczesne technologie umożliwiają także zastosowanie programów umożliwiających wizualizację 3D efektów końcowych. Sama krawędziarka jest zatem stosunkowo łatwa w obsłudze, wymaga jednak od pracownika posiadania odpowiednich kwalifikacji z zakresu pracy z obrabiarkami CNC.

Jako, że zakup prasy krawędziowej jest nie małą inwestycją, wybór powinien być w pełni przemyślany. Dzięki temu późniejsze użytkowanie urządzenia przyniesie ze sobą korzyści w postaci zwiększonej wydajności. Zwykle wybór krawędziarki zależy w dużej mierze od wyposażenie prasy w ilości sterowanych osi.