Nieznane dotąd izolacje natryskowe

Nowoczesne budownictwo powoli zaczyna podbijać innowacyjna metoda cieplnej izolacji wykonywanej natryskowo. Jest coraz więcej zwolenników tej metody ze względu na zalety z jakimi wiąże się ta technologia. Jej wykonawcy zapewniają o bezkonkurencyjności i dużej efektywności.

Czym jest izolacja natryskowa?

izolacje natryskoweTen typ ocieplenia wykonywany jest poprzez natryskiwanie na powierzchnię pianki poliuretanowej. Są dwa rodzaje piany: zamknięto-komórkowa i otwarto komórkowa. Ta pierwsza jest wodoszczelna, druga z kolei przepuszcza wilgoć i parę. Te cechy są niezwykle ważne w przypadku drewnianych konstrukcji. To chroni je przed pleśnią i zagrzybieniem. Izolacje natryskowe świetnie sprawdzają się przy ocieplaniu poddasza lub innych powierzchni np. trudno dostępnych. Samo wykonanie tego typu ocieplenia jest proste. Przy pomocy agregatu natryskujemy pianę na określoną powierzchnię. W ciągu kilku sekund piana zwiększa swoją objętość stukrotnie i zastyga. Warto pamiętać, że piany nie nałożymy samodzielnie bez użycia specjalistycznego sprzętu. Tradycyjna izolacja zaczyna tracić swoje właściwości po około 10 latach. Izolacja natryskowa dopiero po 20-25 latach. Nic więc dziwnego, że za jej wykonanie zapłacimy od 50 do nawet 150 zł/m2 podczas gdy za wełnę z folią zapłacimy około 25-40 zł/m2 pod warunkiem, że położymy ją sami. Być może na początku niewiele zaoszczędzimy jednak z biegiem lat będziemy tracić na ogrzewaniu lub klimatyzowaniu chcąc utrzymać pożądaną temperaturę wewnątrz domu.

Nowoczesna technologia natryskowej izolacji wzbudza coraz większe zainteresowanie wśród firm budowlanych. Okazuje się, że ta metoda sprawdza się nie tyko przy ocieplaniu domów ale też wentylacji, garaży, magazynów, balkonów. Jeśli ktoś planuje ocieplenie budynków warto rozważyć i tą metodę.