Podstawowa wiedza o współczesnym żywieniu koni

 

Moja siostrzenica uwielbia konie i wszystko co z nimi związane. Już od dziesięciu lat uprawia jeździectwo, a w przyszłości chce sama otworzyć własną stadninę. Wie bardzo wiele o zachowaniach i nawykach tych zwierząt, dlatego też poopowiadała mi, w jaki sposób należy o konia dbać.

Końskie zdrowie zależne od paszy?

pasze dla koni masters sklep internetowyMimo ogólnego pojęcia o wytrwałości koni, warto wiedzieć, że należy o nie bardzo dobrze dbać. Moja siostrzenica twierdzi, że coraz więcej stadnin posiada nowoczesne rozwiązania w swojej infrastrukturze. Dla przykłady, boksy są ogrzewane, regularne sprzątane, a zimą zbiorniki z wodą są dostosowane do takiej temperatury, by konie mogły bez żadnego dyskomfortu pić. Warto też wiedzieć, że w profesjonalnych stadninach czesanie konia i przeglądy stanu jego zdrowia są rozpisane. Bardzo mnie zdziwiło, gdy moja siostrzenica powiedziała o istotnym wyżywieniu dla tych zwierząt. Okazuje się, że postęp technologiczny i liczne badania kładą bardzo duży nacisk na karmienie i skład paszy. Wielu hodowców poleca pasze dla koni masters sklep internetowy posiada rozbudowaną ofertę tych produktów. W wysokiej jakości karmie znajdują się wszystkie wymagane składniki odżywcze, które pozwalają na dobre funkcjonowanie zwierząt. Trzeba pamiętać, że konie hodowane w stadninach nie mają takiej ilości ruchu jak ich przodkowie, którzy byli stale na świeżym powietrzu. Dlatego dieta jest bardzo istotna, bo pozwala na zapewnienie takiej ilości kalorii, by nie pojawiły się różnorodne schorzenia.

Moja siostrzenica mówiła, że bardzo często występuje u koni zjawisko otyłości, przed którą trzeba się wystrzegać. Zwłaszcza w przypadku zwierząt, które służą do terapii z osobami chorymi. Nie mają one wystarczającej ilości ruchu. Bardzo lubię moją siostrzenicę i imponuje mi jej wiedza o pielęgnacji koni. Mam nadzieję, że uda jej się założyć własną stadninę.