Uzyskanie odszkodowania z OC

Nie zawsze nasza ostrożna jada da nam gwarancję, że nie będziemy uczestniczyć w wypadku. Czasami może zdarzyć się tak, że to nie my będziemy sprawcą. Każdy właściciel pojazdu musi mieć wykupione aktualne ubezpieczenie OC. To z takiego właśnie ubezpieczenia wypłacane są pieniądze między innymi na pokrycie kosztów naprawy pojazdu poszkodowanego.

Pokrycie kosztów z OC sprawcy

jak uzyskać odszkodowanie z oc sprawcyTrzeba wiedzieć, że sprawca wypadku lub kolizji ma obowiązek naprawić wszystkie wyrządzone szkody. Jak uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy i jakie mamy prawne możliwości? Jeżeli ma on aktualną polisę OC to wówczas obowiązek ten przechodzi na towarzystwo ubezpieczeniowe i to właśnie do niego zgłaszamy nasze roszczenia. Jeżeli sami nie mamy pojęcia jak się za to zabrać, to powinniśmy zasięgnąć porady osób profesjonalnych, którzy na co dzień zajmują się takimi sprawami. Ubezpieczyciel ma 30 dni na wypłatę środków. Wielu poszkodowanych kierowców ogranicza się do zwrotów kosztów za naprawę pojazdów. Mało osób wie, że z OC sprawcy mogą zostać pokryte również inne rzeczy. Najpopularniejszym świadczeniem jest oczywiście odszkodowanie za zniszczony pojazd. Istnieją dwa sposoby zlikwidowania szkody. Gotówkowa, czyli ubezpieczyciel wypłaca nam sumę, która ustalana jest na podstawie wyceny rzeczoznawcy lub bezgotówkowa, która polega na naprawie samochodu w warsztacie, z którym towarzystwo ubezpieczeniowe podpisało umowę. Dodatkowo uzyskujemy odszkodowanie również za inne rzeczy materiale, które zostały zniszczone, czyli na przykład fotelik samochodowy. Oprócz uzyskania tego najważniejszego dla nas odszkodowania możemy również ubiegać się o zwrot kosztów za holowanie auta, samochód zastępczy, leczenia i rehabilitacji, a także zadośćuczynienie za ból.

Przykre doświadczenia jakie nosi za sobą uczestnictwo w wypadku lub kolizji drogowej sprawia, że często myśl o ubezpieczeniu schodzi na dalszy plan. W pierwszej kolejności myślimy o zdrowiu naszym i pasażerów. Czasami również sami nie wiemy jak się zabrać do tego, aby uzyskać odszkodowanie od sprawcy. Jeżeli zajdzie taka sytuacja możemy poprosić o pomoc profesjonalne osoby zajmujące się tym zawodowo, które w naszym imieniu pomogą uzyskać odszkodowanie od sprawcy.