Zaburzenia psychiczne związane ze snem

Niestety coraz więcej osób cierpi na różnego rodzaju zaburzenia snu. Problem ten jest często bagatelizowany. Dla osoby chorej jest to jednak prawdziwy koszmar, ponieważ najczęściej taka osoba czuje zmęczenie, a mimo tego nie może zasnąć. Na początku większość ludzi szuka pomocy w internecie.

Parasomnie, dyssomnie i hipersomnie

konsultacje psychologiczne we WrocławiuWykonują różnego rodzaju ćwiczenia oddechowe, techniki relaksacyjne, w końcu sięgają po leki uspokajające ziołowe, herbatę z melisy. W większości przypadku techniki te nie są pomocne. Konieczne jest udanie się do specjalisty albo przynajmniej na konsultację psychologiczną, by omówić ten problem z osobą, która się na tym zna i wie, z czego może wynikać. Ogólnie rzecz biorąc, zaburzenia snu można podzielić na różne rodzaje. I tak wyróżnia się np. dyssomnię. Jest to zaburzenie, które polega na nieprawidłowościach w ilości oraz jakości snu. Pomocne mogą być konsultacje psychologiczne we Wrocławiu, w czasie których psycholog będzie próbował dotrzeć do źródła problemów i odpowiedzieć na pytanie, dlaczego takie zaburzenia w ogóle pojawiają się u pacjenta. Czasami pojawiają się także parasomnie. Tutaj zalicza się zjawiska, które mają miejsce w czasie snu. Dość często przytrafiają się dyssomnie, do których należy bezsenność. Ale nie tylko! Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że nadmierna senność również stanowi poważny problem. Mówimy wtedy o tzw. hipersomni. Cięższym schorzeniem jest już narkolepsja, czyli choroba, która polega na zasypianiu w różnych miejscach, często niespodziewanie.

Warto wrócić na chwilę do parasomni, czyli zjawisk, do których zachodzi w czasie snu. Najczęściej podczas snu dochodzi do sennowłóctwa, czyli somnambulizmu. Zdarzają się również lęki nocne i koszmary senne. Terapia psychologiczna jest w stanie uwolnić pacjenta od tych problemów.